Senarai penuh pencalonan akhir FFM 26

Festival, filem, malaysia, ffm, 26

Bertemakan Transformasi Sinema Malaysia, Festival Filem Malaysia ke 26 dijadualkan berlangsung pada Oktober depan.

Senarai penuh pencalonan akhir

Filem Terbaik
KIL (Primeworks Studios (Grand Brilliance))
KL Gangster 2 (Skop Productions/Primeworks Studios (Grand Brilliance))
Penanggal (Astro Shaw/Primeworks Studios (Grand Brilliance))
Rock Oo (Primeworks Studios (Grand Brilliance))
Sembunyi: Amukan Azazil (Primeworks Studios (Grand Brilliance)

Filem Bukan Di Dalam Bahasa Melayu Terbaik
Dhusrajanam
The Wedding Diary II
Paper Moon
The Collector
The Golden Couple

Pengarah Terbaik
Ellie Suriaty (Penanggal)
Kabir Bhatia (Sembunyi: Amukan Azazil)
Mamat Khalid (Rock Oo)
Nik Amir Mustapha (KIL)
Syamsul Yusof (KL Gangster 2)

Filem Pendek Terbaik
Jahit (Reservoir Production)
Cerita Satu Malam (Nazri Mohd Annuar)
Kekasih (Diffan Sina Norman)
The Pillar (Thumbs Up Team)
Mimpi Mah Meri (Yu Chee Boon)

Filem Animasi Terbaik
The Adventure of Hoggie, Pinky Zero, Ali and Abu (Fakulti Teknologi Kreatif dan Warisan UMK)
The Curse (Thumbs Up Team)
Jinggo (El Videographics)

Lakon Layar Terbaik
Ellie Suriaty (Penanggal)
Alfie Palermo (Sembunyi: Amukan Azazil)
Mamat Khalid (Rock Oo)
Nik Amir Mustapha (KIL)
Syamsul Yusof (KL Gangster 2)

Pelakon Lelaki Terbaik
Azry Iskandar (Penanggal)
Bront Palarae (Psiko Pencuri Hati)
Faizal Hussein (Longkai)
Rusdi Ramli (Tanda Putera)
Syed Hussein (Psiko Pencuri Hati)

Pelakon Wanita Terbaik
Diana Danielle (Sembunyi: Amuka Azazil)
Kalpana (Dhusrajanam)
Lisa Surihani (Istanbul Aku Datang)
Sharifah Amani (Psiko Pencuri Hati)
Ummi Nazeera (Penanggal)

Pelakon Pembantu Lelaki Terbaik
Azad Jazmin (Kolumpo)
Khir Rahman (Rock Oo)
Rosyam Noor (KL Gangster 2)
Sharnaaz Ahmad (Juvana)
Zizan Nin (Tanda Putera)

Pelakon Pembantu Wanita Terbaik
Anne James (KIL)
Nell Ng (Kolumpo)
Normah Damanhuri (Penanggal)
Ruminah Sidek (Kolumpo)
Umie Aida (Sembunyi: Amukan Azazil)

Cerita Asal Terbaik
Ellie Suriaty (Penanggal)
Kabir Bhatia (Sembunyi: Amukan Azazil)
Mamat Khalid (Rock Oo)
Amin Shakib (Psiko Pencuri Hati)
Fadzil Zahari (Tokan)

Sinematografi Terbaik
S.Y. Chong (KIL)
Haris Hue Abdullah (Istanbul Aku Datang)
Raja Mukriz (Penanggal)
Filus Ghazali (Tanda Putera)
Norhanisham Muhammad (Sembunyi: Amukan Azazil)

Penyunting Terbaik
Rewan Ishak (KIL)
Wong Hui Lynn (Istanbul Aku Datang)
Akashdeep Singh (Penanggal)
Syamsul Yusof/Hisham Jupri (KL Gangster 2)
Adilan Azemi (Sembunyi: Amukan Azazil)

Skor Muzik Asal Terbaik
Sharon Paul (Tanda Putera)
Bell Foo/JT Ng (Paper Moon)
Nik Mustaza Nik Mustapha (Tokan)
Hafiz Hamidun (KL Gangster 2)
Hafiz Hamidun (Sembunyi: Amukan Azazil)

Penataan Seni Terbaik
Rewan Ishak (KIL)
Zahid Othman (Rock Oo)
Nazrul Asraff (Penanggal)
Aida Fitri Buyong/Kamarul Nizam (Tanda Putera)
Mazalan Zulkifli (Sembunyi: Amukan Azazil)

Penataan Bunyi Terbaik
Mohsin Othman (KIL)
Mohd Rashid Othman (Rock Oo)
Adzrey Abdul Kamal (Penanggal)
Syamsul Yusof/Hisyam Jupri (KL Gangster 2)
Hafiz Hamidun (Sembunyi: Amukan Azazil)

Lagu Tema Asal Terbaik
Aku Datang (Istanbul Aku Datang)
Tika (Rock Oo)
Tokan (Tokan)
Puisi Sang Dewi (Lemak Kampung Santan)
Tanda (Tanda Putera)

Pengarah Harapan
Ellie Suriaty (Penanggal)
Nam Ron (Psiko Pencuri Hati)
Esma Daniel (Zaiton Ceritaku)
Nik Amir Mustapha (KIL)
Syed Hussein (Langgar)

Pelakon Harapan Lelaki
Ahya U (Tanda Putera)
Shukri Yahaya (Ular)
Karl Shafek (Zaiton Ceritaku)
Syazwan Zulkifli (Juvana)
Zul Ariffin (Penanggal)

Pelakon Harapan Wanita
Cristina Suzanne (KIL)
Nadia Aqilah (Zaiton Ceritaku)
Nelyda Senrose (Cinderella)
Siti Saleha (Kerat 14)
Uqasha Senrose (Paku Pontianak)

Pelakon Kanak-Kanak Terbaik
Farrah Nadiah (Bisikan Syaitan)
Nur Adriana (Bencinta)
Putri Balqis (1 Lawan 1)
Rykarl Iskandar (Ajiboy)
Ahmad Ashraff Fahmy (Lemak Kampung Santan)

Pereka Kostum Terbaik
Hasnan Yaccob/Fadzilah Abdullah (Tanda Putera)
Akma Suriati Awang (Rock Oo)
Ameen Mustajab (Sembunyi: Amukan Azazil)
Sarah Lee Ann (Kara King)
Nasirah Ramlan (Penanggal)

Kesan Khas Terbaik
Pesona Pictures (Tanda Putera)
Showbiz Productions (Ular)
Tayangan Unggul (Husin, Mon & Jin Pakai Toncit)
Tall Order Productions (Lemak Kampung Santan)
Astro Shaw & Primeworks Studios (Grand Brilliance) (Penanggal)

Poster Terbaik
Primeworkds Studios (Grand Brilliance) (KIL)
Tripod Entertainment (War of The Worlds: Goliath)
MIG Pictures (Bencinta)
Primeworks Studios (Grand Brilliance) (Balada Pencinta)
Otto Film (Kolumpo)

Berikut adalah trailer lima filem yang tercalon dalam kategori Filem Terbaik:

KIL

filem, KIL, Malaysia

KIL merupakan filem arahan Nik Amir Mustapha dan menampilkan Redza Minhat dan Cristina Suzanne yang turut tercalon dalam kategori Pelakon Harapan Wanita.

KL Gangster 2

KL Gangster 2 merupakan filem ke-8 arahan Syamsul Yusof, terbitan Skop Productions dan Grand Brilliance.

Penanggal

Filem pertama terbitan usahasama dua penerbit besar perfileman di Malaysia Astro Shaw dan Grand Brilliance di bawah arahan Ellie Suriaty. Ia menampilkan Ummi Nazeera, Azri Iskandar, Zul Arifin, Fasha Sandha dan ramail nama-nama besar lain.

Rock Oo

Filem arahan Mamat Khalid menerima 9 percalonan, termasuk untuk Lakon Layar Terbaik, Cerita Asal Terbaik, Pelakon Pembantu Lelaki Terbaik (Khir Rahman), dan Lagu Tema Asal Terbaik.

Sembunyi: Amukan Azazil

Sembunyi: Amukan Azazil mengisahkan kehidupan Aishah (lakonan Diana Danielle) yang hidup ketika zaman pemerintahan Jepun di Tanah Melayu. Filem arahan Kabir Bhatia turut dibintangi Remy Ishak, Umie Aida, Sharnaaz Ahmad and Sara Ali.

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CommentLuv badge